A Kreatív Tér társadalmi vállalkozás Nógrád megyében egyedüli EVS akkreditált szervezetként, idén is sikerrel valósította meg, második hosszú távú – 6 hónapos – EVS projektjét. Ebben az évben a 4 országból érkezett 5 önkéntes (Aida - Spanyolország, Flávia - Portugália, Maja - Horvátország, Manuel - Spanyolország, Tihomir - Bulgária) kapott lehetőséget, hogy egy intenzív tanulási folyamatban vehessenek részt, mindeközben támogatták szervezetünk célkitűzéseit a felkereső ifjúsági munkában és a vidéki fiatalok és közösségeik fejlesztésében.
Az első EVS projektünk eredményeire alapozva átszabtuk a program felépítését, fókuszáltuk a tevékenységet, ezáltal hatékonyabb tanulási folyamatot teremtettünk az önkénteseink számára, amely a helyi roma és nem roma gyerekek, fiatalok és közösségeik fejlődését is szolgálta. Nógrád megye az egyik leginkább hátrányos helyzetű terület Magyarországon: magas a fiatal munkanélküliek száma, kevés lehetőség van minőségi oktatáshoz jutni, az ifjúsági projektek nem ismertek, a helyi közlekedés nehézkes, a fiatalok mobilitása alacsony.
Az önkéntesek ebbe a környezetbe érkeztek meg azzal a céllal, hogy aktívan bevonják a helyi fiatalokat nem-formális, informális és interkulturális tanulási helyzetekbe, eseményekbe. Példás aktív európai állampolgárokként megmutatták, hogy a helyi közösség oszlopos tagjaivá válva, a kihívások megoldásáért képesek felelős módon tenni és a helyi fiatalok bevonásával a saját élethelyzetükön és mások élethelyzetén javítani. Hátrányos helyzetű fiatalokként kortársaik példaképeivé váltak.
Az önkéntesek 5 tevékenységi területen keresztül érték el a sikereket:
- Angol nyelvű gyakorlat orientált foglalkozásokat szerveztek roma és nem roma gyerekeknek és fiataloknak 5 településen (Nagylóc, Rimóc, Nógrádszakál, Varsány, Endrefalva)
- A Fiatalok Lendületben Program, EVS, ösztöndíjak, a Kreatív Tér programjait népszerűsítették a környező középiskolákban (Szécsény, Balassagyarmat)
- Események szervezésében vettek részt: angol nyelv klub indítottak el a helyi ifjúságsegítők és szociális munkások számára, szervezőként támogatták a 4. Nemzetközi Önkéntes Tábor megvalósítását.
- Saját projektjük egy játékos feladatgyűjtemény megírása és megszerkesztése volt. A letesztelt és a valóságban is működő játékokat, feladatokat, folyamatokat gyűjtötték össze, annak érdekében, hogy a következő EVS önkéntesek már az ő tapasztalataikra alapozva továbbfejleszthessék a foglalkozásokat, illetve más hasonló területen dolgozó szervezetek is hasznosíthassák az ötleteiket.
- Az önkéntesek részt vettek a Kreatív Tér fenntartásában is, hiszen közösségi térként és saját otthonukként is üzemelt az épület.
Ez az EVS projekt hiánypótló ebben a régióban, hiszen nincs más lehetősége a helyi gyerekeknek és a fiataloknak, hogy interkulturális és nemzetközi projektekben vegyenek részt. Az önkéntesek részévé váltak a helyi közösségnek, tevékenységüket minden érintett elismert és üdvözölt. Az önkéntesek jelenléte és pro-aktív szolgálata új hullámokat és ötleteket keltett a helyi emberek életében, felhívva a figyelmet a közösség minden szintjének bevonására és az önkéntesség által elérhető eredményekre, változásokra. A közös munka képessé tette a helyi fiatalokat arra, hogy ötleteiket megvalósítsák, életszínvonalukat javítsák, mindehhez extra támogatást kaptak a nemzetközi önkéntesektől. A megerősített mentorálás tovább mélyítette az EVS önkéntesek szakmai és személyes képességeinek fejlesztését.
A 6 hónap alatt rengeteg utat nyitottak az önkéntesek; a Fiatalok Lendületben Program ismertté vált a régióban, fiatalok felelősséggel cselekszenek élethelyzetük javításáért, jelentkeznek a Kreatív Tér és külföldi szervezetek programjaira egyaránt, önkéntes akciókat szerveznek maguktól. Ezeket a folyamatokat az EVS önkéntesek indították be és erősítették meg.