KÜLFÖLDI ÖNKÉNTESEK CSÖRÖGÖN
Nyáron tartották a Csörögi tanoda gyerektáborát, ahol külföldi önkéntesek segítették a táborvezetők munkáját. Az itthoni önkéntestáborba Számos helyről érkeztek fiatalok a gyerekekhez: Dél-Koreából, Mexikóból, Spanyolországból, Taiwanból és Walesből is.
Az Egyesek szokás szerint a koordinátor szerepet látta el a tábor szervezési folyamatában. Mint küldő szervezet kiírta a projektet, megkereste, kiválasztotta, felkészítette és támogatta az önkénteseket, biztosította számukra a megfelelő hátteret (szállás, étkezés, logisztika), hogy az itt töltött idő alatt semmiben se szenvedjenek hiányt.
Ha érdekel hogyan zajlik egy önkéntes tábor kattints ide!
A táborról
A hét első felében az ismerkedésen volt a hangsúly, majd egy három napos kirándulásra indult a csapat Esztergomba. Az extrém hőségre való tekintettel kétszer is meglátogatták a helyi strandot. Azonban a lézerharc, a bazilika látogatás, a kisvonatozás és az esti filmnézés sem maradt ki a programból.
A nemzetközi önkénteseknek köszönhetően a tábor szerves részét képezte a kultúra bemutatása, átadása. Az önkéntesek prezentációkon keresztül mutatták be saját országaikat így új kultúrákkal, zenékkel, táncokkal ételekkel, hagyományokkal és szokásokkal megismertetve a gyerekeket és a szervezőket. Ez a folyamat nem csak a kötött programok során zajlott, a gyerekek maguktól is nagyon érdeklődőek voltak és számtalan kérdést tettek fel.
Egy résztvevő visszaemlékezése szerint:
Kedves emlék számomra, amikor az egyik vonatút alatt a mexikói srácok pár fiúnak spanyol kifejezéseket tanítottak, cserébe ők magyar szavakat és mondatokat sajátíthattak el.
Nyelvi kihívás
Mivel a kommunikáció elsődleges nyelve az önkéntesekkel az angol volt, a gyerekek kezdetben bizonytalanabbak voltak és inkább a táborvezetőkre támaszkodtak a tolmácsolással kapcsolatban. Azonban a részvevők elmondása szerint a hét végére egyre magabiztosabbá váltak és egyre önállóbban próbálták megértetni magukat, illetve megérteni a másik felet. Ez a kommunikációs élmény pedig nagy lendületet adott a gyerekek nyelvtanulási motivációjában.
Közösség kultúrákon át
A szervezők számára sikerélmény, hogy a kulturális különbségeket és nyelvi korlátokat áthidalva közösséggé tudták kovácsolni a táborban résztvevő gyerekeket és önkénteseket. Elmondásuk szerint a kezdeti megilletődés ellenére később, a napok végén a foglalkozások után is visszaszivárogtak a gyerekek az önkéntesekhez bandázni, focizni, csak velük lenni. Vannak akik annyira összebarátkoztak, hogy a tábor után is írtak egymásnak, kapcsolatban maradtak.
Egy magyar résztvevő összefoglalása a táborról:
Külső szemlélőként és egyben résztvevőként is úgy gondolom, hogy az együtt töltött hét valamennyi résztvevőre formáló hatással volt. A külföldi fiatalok bevonása hozzájárult a gyerekek látókörének kiszélesítéséhez és bizonyos sztereotípiák lerombolásához, valamint megmutatta a nyelvtanulás hasznosságát. Az önkéntesek pedig betekintést kaptak a magyarországi cigányság helyzetébe és sokszínű kulturális örökségébe. Azonban talán a legfontosabb a kialakult kötelékek. Számomra ezeket szépen tükrözi, hogy a workcamp után pár nappal két önkéntes visszautazott Csörögre még egyszer elbúcsúzni a gyerekektől.
A tábor tehát mind a gyerekek, mind az önkéntesek számára meghatározó és pozitív élmény volt.
A szülők is elmesélték, hogy milyen jó volt a tábor, a gyerekek rengeteget meséltek a táborról.
Kölcsönös tanítás
A szervező elmondása szerint az önkéntesek is nagyon élvezték mikor ők tanulhattak valamit, az önkéntesek kultúráját megismerni pedig nyitogatta a táborvezetők és a gyerekek világát. A táborozó gyerekek számára példamutató erővel hatott a workcamp az elfogadásra, a gyerekek megélhették, hogy ugyan pl. az iskolában nem fogadnak el valakit, egy külföldi, mexikói vagy épp spanyol fiatal mennyire nyitott, figyelmes felé.
Nagyon nagy szerencsénk volt az önkéntesekkel.
Ha még többet szeretnél megtudni a Csörögi tanoda munkásságáról, látogass el honlapjukra!
Ha többet szeretnél megtudni az önkéntes táborokról általánosságban, kattints ide!
Ha érdekel, miért éri meg önkéntesekkel együtt dolgozni gyerektáborokban, olvasd el erről szóló cikkünket, ide kattintva!