Útmutató: Találd meg a neked legmegfelelőbb önkéntes projektet
Mindig is szerettél volna önkénteskedni? Vagy hallottad, hogy néhány hétig vagy akár több hónapig egy helyi közösség része lehetsz és közben új készségeket is elsajátíthatsz?
Összeállítottunk egy szuper kis checklistet, ami segít kiválasztani a számodra leginkább megfelelő programot és biztosítja, hogy felejthetetlen élményben legyen részed!
1. Döntsd el, milyen típusú önkéntességet szeretnél!
Rövid vagy hosszú távú projekt érdekel? A rövid (néhány hetes) önkéntes táborok intenzív élmények, míg a hosszabb (3 vagy több hónap) részvétellel mélyebb kapcsolatot alakíthatsz ki a közösséggel.
2. Vedd fel a kapcsolatot egy küldőszervezettel!
A küldőszervezet segít a jelentkezési folyamatban, az adminisztrációban és az önkéntesség utáni reflexióban is. Mi is itt vagyunk, hogy támogassunk!
3. Nézd át az elérhető projekteket!
Minden évszak más-más lehetőségeket kínál. Nézd meg az aktuális programokat, olvasd el a leírásokat, és válaszd ki azt, amelyik leginkább passzol hozzád! Böngéssz itt: https://egyesek.hu/onkentesseg/taborkereso
4. Válaszd ki az úti célod!
Döntsd el, melyik 2-3 ország vonz leginkább! Fontos szempont lehet a kultúra, az éghajlat és a nyelv is.
5. Válaszd ki a számodra ideális önkéntességi területet!
Gyerekekkel foglalkoznál, a környezetvédelemért dolgoznál, építkezésben segítenél, szociális munkát végeznél vagy inkább kulturális projektben vennél részt? Találd meg a hozzád legközelebb álló területet!
6. Ellenőrizd a nyelvi követelményeket!
A legtöbb táborban angolul kommunikálnak, de előfordulhat, hogy más nyelvek is szükségesek. Ha gyakorolnád a nyelvtudásod, válassz olyan országot, ahol ezt megteheted!
7. Nézz utána az előző önkéntesek tapasztalatainak!
Olvass visszajelzéseket, nézegess fotókat, videókat, hogy pontosabb képet kapj arról, mire számíthatsz.
8. Tájékozódj a részvételi feltételekről!
Tudd meg, hogy az adott projekt biztosít-e szállást, étkezést, fedezi-e az utazási költségeket, vagy van-e részvételi díj. Egyes programokat az Európai Szolidaritási Testület is támogat, így bizonyos költségek csökkenthetők.
9. Jelentkezz minél hamarabb!
A helyek gyorsan betelnek, ezért ne halogasd a jelentkezést! A motivációs rész legyen személyes és átgondolt – meséld el, miért érdekel a projekt, milyen készségeket hozol, és hogyan szeretnél hozzájárulni a projekthez.
10. Várd a visszaigazolást!
Ha elfogadták a jelentkezésed, hivatalos meghívólevelet vagy visszaigazolást kapsz.
11. Szervezd meg az utazást!
Foglalj jegyet, és ha lehet, válassz környezetbarát közlekedési módot (pl. vonat vagy busz repülő helyett).
12. Pakolj okosan!
Nézd meg az időjárás-előrejelzést, és vigyél magaddal kényelmes ruhákat, a projekthez szükséges felszerelést és minden fontos dokumentumot.
13. Készülj egy kis kulturális meglepetéssel!
Vigyél magaddal egy receptet a kedvenc hagyományos ételedhez – a közös főzés mindig jó élmény! Ha zenélsz, vidd el a hangszered, és oszd meg a tehetséged másokkal is!
Most már minden készen áll! Indulhat az önkéntes kalandod!